Mit tanulhatunk a mesei segítőktől?
Egész napos mese-önismereti műhelyt tartunk a segítő szakmában dolgozó szakembereknek. A műhely célja, hogy a pszichológusok, pszichiáterek, mentálhigiénés szakemberek ránézzenek saját segítői működésükre, attitűdjükre, és bővíthessék megoldókulcsaikat a mindennapi terápiás, tanácsadói munkájukban. A műhelyre jelentkezők betekintést nyerhetnek abba, hogy mi módon használhatjuk a meséket a segítő folyamatokban.
A műhely első részében a résztvevők sajátélményben tudják megtapasztalni, hogyan dolgozhatunk mesékkel a segítői folyamatokban. A mesével való munka során könnyebben tudunk hozzáférni saját belső kérdéseinkhez, belső pszichés konfliktusainkhoz, gondolatainkhoz és érzéseinkhez.
A fókuszba a szakmai személyiségünket tesszük, ránézünk arra, hogy milyen segítői attitűddel vagyunk jelen a folyamatokban, milyen motivációk ösztönöznek a segítésre. A következő kérdésekre keressük a válaszokat, és hívjuk segítségül a meséket, a mesei segítőket:
- Hogyan tudunk érzékeinket kiélesítve, teljes testi és lelki átéléssel, de megfelelő distanciával jelen lenni a segítői kapcsolatban? Mi az ami ebben segít, mi az ami ebben gátol?
- A kliensek érzéseket, indulatokat vetítenek ránk, melyeket tudatosítanunk kell, és ezáltal elválasztanunk a belőlünk jövő érzésektől. Amikor dolgozunk a személyiségünk az eszközünk. Hogyan tudjuk a legelőnyösebben használni saját tapasztalatainkat, készségeinket, bölcsességünket a segítői kapcsolatainkban?
- Melyek a saját motivációink, szükségleteink a segítői kapcsolatainkban?
- Milyen felelősségünk van segítőként, és mi a kliens/páciens felelőssége?
- Segítőként is többféle énállapotban vagyunk jelen. Hogyan tudjuk észrevenni hogy kibillentünk a szakember énállapotunkból, és hogyan tudunk visszatalálni abba?
A műhely második részében lehetőség lesz tudatosítani, átbeszélni a sajátélményben átélt tapasztalásokat, a felmerülő kérdéseket. A résztvevők betekintést kapnak a mesékkel való munka elméleti hátterébe.
Műhelyünkön aktív-analitikus szemléletmódot, meseterápiás és imaginatív eszközöket, monodráma elemeket használunk.
A maximális létszám: 10 fő
Workshopra jelentkezés feltétele: pszichológus, pszichiáter, mentálhigiénés szakember, coach végzettség.